ایزو 50001 برای سیستم های مدیریت انرژی


استاندارد ایزو 50001

درحال حاضر هیچ موضوعی بیشتر از بحث انرژی و تغییرات اقلیمی نقل محافل نیست. از قیمت حامل های انرژی گرفته تا تغییرات آب و هوایی، انرژی، موضوع دائمی مباحث، مناظرات و اخبار است. علاوه بر این تقریبا تمام بخش های جامعه درگیر این موضوع هستند. چه خانه داران، چه سیاستمداران و مبتکران دولتی، و چه تجارت هایی که در پی کاهش اثرات گلخانه ای خود (carbon footprint) هستند همگی نقش خود را در این امر ایفا می کنند.

یک حرکت روبه رشد، استفاده از سیستم مدیریت بین المللی به عنوان ابزاری برای ارتقای بهره وری و کارآیی سازمانی است. استانداردهای محصول مدت زیادی است که وجود دارند، اما استفاده از استانداردهای بین المللی برای مدیریت نحوه عملکرد یک سازمان (و نه فقط ماهیت محصول آن) درحال رشد بوده است.

ایزو به دلیل مجموعه استانداردهای معروف سیستم مدیریت کیفیت (سری ایزو 9000) و زیست محیطی (سری ایزو 14000) در جهان شناخته شده است. هر دوی این استانداردها پیشرفت ها و تاثیرات موفقی داخل سازمان ها در سرار دنیا ایجاد کرده اند.

اکنون ما شاهد افزایش علاقه نسبت به مدیریت کارآمد انرژی و رشد استفاده از استاندارد های سیستم مدیریت بین المللی هستیم. بنابراین واضح است که زمان برای حضور و بروز یک استاندارد سیستم مدیریت انرژی فرا رسیده است. مدیریت انرژی موثر نه تنها بخاطر داشتن پتانسل ویژه در صرفه جویی انرژی، بلکه بدلیل نقش آن در کاهش گازهای گلخانه ای (GHG) دارای الویت است.

سازمان ایزو دریافته موضوع مدیریت انرژی جزء پنج حوزه پر اهمیت است که نیاز تهیه و ترویج استانداردهای بین المللی برای آن وجود دارد. این نیاز توسط چندین کشور نیز مشاهد گردید، کشورهایی مانند چین، ایرلند، جمهوری کره، ایالات متحده، و اتحادیه اروپا. مشخصا اولین استفاده کنندگان اصلی از چنین استانداردی صنایع خواهند بود. مزایای این استاندارد بی شمارند، افزایش بهره وری انرژی در بلند مدت تا بیش از 20% در تاسیسات صنعتی از جمله ی این مزایا است.

چرا به یک استاندارد جدید احتیاج است؟

این استاندارد با فراهم ساختن استراتژی های مدیریتی و فنی برای سازمان ها و شرکت ها بهره وری انرژی را افزایش، هزینه ها را کاهش، و عملکرد زیست محیطی را ارتقا می دهد. بدلیل کاربری وسیع درسراسر بخش های اقتصادی ملی، این استاندارد خواهد توانست بر بیش از 60% تقاضای انرژی در جهان تاثیر بگذارد. این استاندارد گرچه در اصل برای صنایع تهیه شده، اما برای انواع سازمان ها که قصد مدیریت موثر مصرف انرژی خود را دارند قابل کاربرد است.

این استاندارد با ارائه چارچوبی آشنا برای شرکت ها و سازمان ها به ادغام موضوع بهره وری انرژی در عملکرد مدیریتی آنها کمک می کند. سازمان های بین المللی به یک استاندارد واحد و هماهنگ برای پیاده سازی دسترسی خواهند داشت، همراه با یک متد شناسی منطقی و پایدار برای شناسایی و اجرای بهره وری انرژی.

این استاندارد همچنین موارد زیر را محقق می سازد:

 • کمک به سازمان ها در استفاده بهتر از منابع انرژی موجود
 • ارائه راهنمایی درباره سنجش، مستندسازی، و گزارش دهی درباره ارتقا بهره وری انرژی و تاثیرات آن در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای
 • ایجاد شفافیت و تسهیل ارتباطات در امر مدیریت منابع انرژی
 • بهبود عملکرد مدیریتی و تقویت رفتارهای مثبت در زمینه مدیریت انرژی
 • کمک به تاسیسات در ارزیابی و اولویت بندی اجرای فناوری های جدید برای بهره وری انرژی
 • فراهم سازی یک چارچوب برای ارتقا بهره وری انرژی از طریق زنجیره تامین
 • تسهیل مدیریت انرژی در بحث پروژه های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای
 • قابلیت ادغام و یکپارچه سازی با سایر سیستم های مدیریت سازمان (زیست محیطی، ایمنی و بهداشت).

ایزو 50001 یک چارچوب بین المللی برای تاسیسات بازرگانی و صنعتی یا دیگر سازمان ها مانند بخش های دولتی فراهم می سازد تا بتوان تمام جوانب انرژی را کنترل و مدیریت کرد. همانند مجموعه های ایزو 9000 و ایزو 14000 برای ایزو 50001 نیز پروسه تائید گواهینامه وجود دارد تا بتوان سیستم مدیریت آن را گواهی کرد.

آینده روشن

امید است با معرفی ایزو 50001 بتوان به گسترش آن بین انواع مصرفکنندگان انرژی دست یافت. طبق تجربه قبلی هر استاندارد سیستم مدیریت تازه نسب به استانداردهای قبلی یک پیشرفت محسوب می شود.

استاندارد ایزو 50001 در ادغام داده ها و ارزیابی های عملکردی با چارچوب سیستم مدیریت قدرتمند ظاهر می شود. این استاندارد نه تنها منجر به مودیریت موثر پروسه می گردد، بلکه بهره وری انرژی را افزایش می دهد و مصرف آن را به معقولانه می سازد.

 

روند رو به رشد استفاده از استاندارد ایزو 50001 در ایران با توجه به آگاهی از بحران منابع انرژی قابل مشاهده است.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر : • مزایای اخذ ایزو 9001
  مزایای اخذ ایزو 9001,مزایای گواهینامه ایزو 9001,مزایای پیاده سازی ایزو 9001,ایزو 9001,مزایای ISO 9001,اخذ ایزو 9001,

آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا