ایمنی ابنیه با ایزو 2394


ایجاد سازه های پایدار

پایداری کلمه قدرتمندی است. چه در تشریح تاسیسات، تجهیزات، فرآیند، منبع اطلاعات یا حتی یک شخص استفاده شود بطور کلی این احساس را منتقل می کند که استاندارد های اجرایی مشخص رعایت گردیده اند. هنگامی که این کلمه را به شخصی یا چیزی نسبت می دهیم، انتظار درصد خطا و ریسک بسیار پایینی را از آن داریم.

ایزو 2394 (قواعد کلی درباره پایداری سازه ها) تشریح کننده موضوع پایداری در طول عمر ساختمان ها یا مصالح سازه ای است که به منظور اهداف مشخص تولید و بنا شده اند. اولین دستورالعمل های شناخته شده درباره ایمنی ساختمان (که بر سطح یک سنگ حک شده است و در موزه لوور پاریس نگهداری می شود) به 4000 سال قبل باز می گردد که توسط پادشاه بابلی، همورابی وضع شده. این دستور العمل همورابی مسئولیت امنیت ساختمان را به وضوح بر دوش سازنده نهاده و برای کار بی کیفیت مجازات شدیدی تعیین می کند: اگر بنای فرو بریزد و صاحبش را از بین ببرد، مجازات سازنده مرگ خواهد بود.

الزامات ایمنی و استحکام سازه ای طی قرن ها تهیه شده اند، و به عنوان استاندارد ها و دستوالعمل های ساخت ابنیه در بخش های مختلف جهان بکار برده می شوند. اما اهمیت پایداری سازه به تازگی و در چند دهه اخیر افزایش یافته و سازندگان را موظف نموده از پایداری ساختمان خود در طول عمر فعالیت آن اطمینان یابند.

این یعنی میزان دفرمگی و تغییر شکل به علت انواع فشارهای وارده به ساختمان باید در محدوده ی مشخص و تعیین شده ای نگه داشته شود. علاوه براین ایجاد ترک و شکاف در سازه و حتی مصالح غیر ساختمانی، همچنین رنگ پریدگی و فروسایی به علت فرآیند های شیمیایی یا بیولوژیکی، نباید رخ دهند. ساختمان نباید در معرض ارتعاش بیش از حد قرار گیرد حتی اگر ریسک فروریزی ساختمان وجود نداشته باشد.

این الزامات به عنوان محدوده قابلیت خدمات دهی (SLS) تلقی می شوند که در متدشناسی طراحی مهندسی سازه با عنوان طراحی محدوده تحمل (LSD) وجود دارد.

از طرف دیگر حد تحمل نهایی (ULS) بیان می کند یک سازه هنگامی که در معرض حد نهایی تحمل که برای آن طراحی شده قرار گیرد نباید فرو بریزد. اگر میزان فشار بار، شکاف و کشش یا استرس وارد شده بر یک ساختمان از میزان محاسبه شده و تعیین شده برای آن کمتر باشد انتظار این است که بنا تمام معیار های ULS را بطور رضایت بخش رعایت کرده و پایدار بماند.

یک خطای ULS به این معنی است که بنا نتوانسته عملکرد تعیین شده برای آن را انجام دهد و به نوعی فرو ریخته. خطای SLS فروریزی سازه ای ندارد، بلکه نشان می دهد بنا بطور کامل و رضایت بخش عملکرد خود را ندارد.

در اینجا باید ذکر شود که پایداری یک ساختمان یا یک پل منحصرا به ایمنی و قابلیت سرویس دهی آن وابسته نیست، بلکه می تواند توسط عوامل دیگری نیز تاثیر بپذیرد. برای مثال یک سیستم گرمایشی معیوب در یک ساختمان یا ناکار آمدی لوله های خارج کننده آب باران در یک پل می توانند باعث غیر قابل استفاده شدن این سازه ها گردند.

رایج ترین علل عیوب سازه ای خطا های انسانی طی فرآیند ساخت هستند، که این معمولا شامل بروز همزمان چندین خطا و نتیجه نهایی آنها می شود. با کاربرد هوشمندانه و کارآمد راهکار های متعددی مانند نظارت، بازرسی و کنترل در تمام مراحل احتمال وقوع خطا های انسانی در فرآیند ساخت بنا به طور چشم گیری کاهش خواهد یافت. استاندارد های ایزو نحوه کاربرد این راهکارها را برای ساختمان های مختلف و تاسیسات مهندسی عمرانی مشخص می کنند.

کمیته تخصصی ایزو استاندارد های متنوعی را در زمینه پایداری و اطمینان سازه ها در سال های اخیر طراحی کرده:

  • ایزو 23469 (اصولی برای طراحی سازه ها – اقدامات لرزه ای برای طراحی ابنیه ژئوتکنیکی)
  • ایزو 10137 (اصولی برای طراحی سازه ها – قابلیت سرویس دهی سازه ها و پیاده راه ها در برابر ارتعاشات)
  • ایزو 21650 (اثرات امواج و جریان آب بر سازه های ساحلی)
  • ایزو 13823 (قواعد کلی در طراحی پایدار سازه اه)

اگر ساخت بنا ها و سازه ها اصولی و طبق استاندارد ها انجام گردد عملکرد آنها در زمان طول عمر تعیین شده مناسب بوده و انرژی بسیار کمی را اتلاف خواهند کرد و زمان تجدید بنا، بازسازی یا نوسازی را به تعویق خواهند انداخت. در مقابل مرمت و تعمیرات پی در پی باعث صرف انرژی بیشتر اتلاف منابع مالی و صلب آسایش عموم می گردد. استانداردسازی فراهم کننده رویکرد قوی برای حمایت بشر در تحقق نیازهایش است در حالی که محیط زیست را نیز برای آیندگان حفظ می نماید.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :  • مزایای اخذ ایزو 9001
    مزایای اخذ ایزو 9001,مزایای گواهینامه ایزو 9001,مزایای پیاده سازی ایزو 9001,ایزو 9001,مزایای ISO 9001,اخذ ایزو 9001,

آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا