استاندارد ایزو 29541


محاسبه سریع تر، آسانتر و دقیق تر میزان انتشار گازهای گلخانه ای

نگرانی بین المللی درمورد انتشار کربن و تاثیر آن بر تغییرات اقلیمی توجه ها را معطوف احتراق سوخت های فسیلی و به طور خاص ذغال نموده. از قدیم دنیای تمایل بیشتری به مصرف ذغال به دلیل کارایی بالای آن در نیروگاه ها داشته. در نتیجه ذغال های سوختی براساس ارزش گرمازایی آنها داد و ستد می شود. با تمرکز بیشتر بر موضوع انتشار کربن و تاثیر آن بر محیط زیست ارزش بازار در رابطه با ذغال امروزه بر میزان و محتوای کربن آنها وابسته است.

انتخاب کمتر بد

برای ارزیابی منصفانه تاثیر انتشار دی اکسید کربن حاصل از احتراق ذغال، لازم است به طور دقیق سطح کربن آن معین شود. اگرچه برای تعیین میزان هیدروژن و کربن در ذغال استانداردهای ایزو موجود است، اما این روش های ثقل سنجی زمان بر، پر مشقت، و مستلزم مهارت شیمیدان های با تجربه است.

راهکارهای این استانداردهای ایزو در اصل از کار شیمیدان آلمانی یوستوس فون لیبیش نشات گرفته است. جالب آنکه لیبیش زیاد هم از روش ابداعی خود که در تعیین میزان نیتروژن نیز استفاده می شود راضی نبود و بیان کرد «معتقدم در میان انتخاب های بد این انتخاب کمتر بد است».

پس شگفت آور نیست که بیش از 150 سال بعد، روش های سریع تر و ابزاری ترجیح داده می شوند. با این حال استفاده گسترده از این نتایج متضادی را به وجود آورده و باعث اختلافاتی بین آزمایشگاه ها گردیده. موضوع برای کمیته فنی ایزو (سوخت های کانی جامد – روش های آنالیز) روشن است که این جنبش بدون اعمال کنترل کافی و دقیق بر آزمایش ها پدید آمده و با قواعد اولیه استاندارد سازی همخوانی ندارد.

بطور کلی کاربرد محافظه کارانه متد های نو بحث برانگیز است. همانگونه که پریمو لوی در کتاب خود به نام «جدول تناوبی» بیان کرده، فضائل یک تحلیل گر «مانند نگهبانان با استقامت، و یک قاضی مقتدر و راسخ است، و چوبیست لای چرخ تولید». تعریف لوی خشن است، اما مفهوم بنیادی محافظه کاری در شیمی تحلیلی را در بر دارد. این محافظه کاری یا احتیاط برای آن است که نشان داده شود متدها یا راهکارها نتایج صحیح و درستی به دست می دهند. به علاوه این نتایج باید در آزمایشگاه های مختلف در هر جای جهان مجددا بدست آیند (تضادی در نتایج مشاهده نشود). بنابراین کمیته فنی ایزو بر روی استاندارد ایزو 29541 (سوخت های کانی جامد – تعیین مجموع محتوای کربن، هیدروژن و نتیروژن – روش های ابزاری) کار کرده تا به این مهم دست یابد.

در ابتدا پرسشنامه هایی در سراسر دنیا پخش شد تا میزان استفاده، به همراه راهکار استفاده شده برای کالیبراسیون این ابزار مشخص شود. نتایج تائید کردند لابراتوار های مختلف از ابزار، راهکار کالیبراسیون و مواد کالیبراسیون متفاوت استفاده می کنند. برخی مواد کالیبره از قبیل ذغال های نمونه داخلی یا ذغال های CRM (مواد مرجع گواهی شده) – که در واقع برای محتوای کربن، هیدروژن یا نیتروزن شان گواهی نشده اند – بصورت نامناسب مورد استفاده قرار گرفته می شدند.

در نتیجه کمیته فنی ایزو با مراقبت و دقت به جزئیات به انتخاب لابراتوارها در سراسر دنیا و آماده سازی آنها برای آزمایش ذغال پرداخت. دستورالعمل های مشروح و پر جزئیات برای یک متد که نتایج متفق در پی داشته باشد تهیه شد، نتایجی که برابر با ایزو 609 و ایزو 625 باشند. این تلاش با موفقیت طی چهار سال به تکمیل رسید.

در حال حاضر ایزو 29541 در آزمایشگاه های سراسر جهان استفاده می شود. آمار بدست آمده از تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه ها نشان می دهد که این استاندارد میزان دقت را افزایش می دهد و میزان تغییر پذیری روش های ابزاری سریع را برای تعیین سطح کربن، هیدروژن، نیتروژن در ذغال کاهش می دهد. این متد همچنین نتایج مطمئن تری را در رابطه با میزان انتشار دی اکسید کربن ناشی از احتراق ذغال به دست می دهد.

ایزو 29541 نمایانگر آن است که برای تضمین دقت نتایج به شیمی تحلیلی مناسب احتیاج است. این استاندارد نه تنها در دنیای تجارت کاربرد دارد ، بلکه می توان از آن در نظریه های علمی دائم در حال رشد و دگرگونی که مربوط همگی ما هستند استفاده کرد.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :  • مزایای اخذ ایزو 9001
    مزایای اخذ ایزو 9001,مزایای گواهینامه ایزو 9001,مزایای پیاده سازی ایزو 9001,ایزو 9001,مزایای ISO 9001,اخذ ایزو 9001,

آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا