مزایای مبرم اقتصادی در استانداردسازی


مزایای مبرم اقتصادی

چرا باید استانداردسازی کرد؟

استانداردهای ایزو در سراسر دنیا به عنوان ابزاری کمکی برای توسعه پروسه قدرتمند در تجارت ها و تولید محصولات با کیفیت شناخته شده است. شرکت های سراسر دنیا به ویژه در کشور های درحال توسعه می توانند از این استانداردها برای مزیت رقابتی خود در بازار جهانی استفاده کنند. اقتباس استانداردهای بین المللی ارزش های والایی را مشتریان آن به همراه دارد.

اهمیت استانداردسازی بین المللی برای کشورهای درحال توسعه در خلاصه ای از مصاحبه های زیر منعکس شده.

پاسکال لمی

مدیرکل سازمان تجارت جهانی

استانداردهای بین المللی چه کمکی به کشورهای درحال توسعه می کنند؟

تمایل دارم بر اهمیت مشارکت کشورهای درحال توسعه در پروسه استاندارد سازی تاکید کنم: مهم است که استانداردهای بین المللی منعکس کننده نیازهای آنها باشد. امروزه مشارکت کشورهای رو به رشد در فعالیتهای استانداردسازی یک چالش شده؛ تنها تعداد کمی از کشورهای درحال توسعه مسئول مدیریت کارگروه ها و کمیته های فنی هستند، اینها مکانی هایی اند که در آن فعالیت های بنیادین اتفاق می افتند. اگر استانداردهای بین المللی بیشتر منعکس کننده نیازهای کشورهای درحال توسعه باشند، شانس بیشتری در استفاده از آنها به وجود خواهد آمد.

چه نمونه هایی در تحقیقات و تجارب WTO وجود دارد که مزایای یک زیرساخت کیفیتی را در کشورهای درحال توسعه نشان دهد، و باعث دسترسی بهتر و مشارکت در استانداردسازی بین المللی  گردد؟ اهمیت کمک های ارائه شده به کشورهای درحال توسعه را به منظور افزایش ظرفیت استانداردسازی آنها چگونه می بینید؟

اجازه دهید ابتدا به قسمت آخر سوال شما بپردازم. واضح است که امروزه مسائل مربوط به موانع بدون تعرفه اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. ابتدا باید یک موضوع را مشخص کنم: بعضی موانع لازم هستند. مثلا، ممکن است کشورها معاملات تجاری را بخاطر حفظ سلامت و ایمنی مردم یا محیط زیست محدود کنند. این کار منطقی است، اما گاهی WTO متهم می شود که قصد برداشتن تمام موانع را دارد! آنچه WTO بدنبالش است کم کردن یا حتی رفع آن موانع غیرضروری است که تجارت را محدود می کنند، و در این راه استانداردهای بین المللی نقش مهمی ایفا می کنند. دلیل این سو تفاهم این است که اگرچه معیارهای موردنظر قابل اعتراض نیستند، اما ممکن است ابزار مورد استفاده برای حصول این اهداف باعث اختلاف شوند. مثلا در جلسه اخیر کمیته TBT (موانع موجود در تجارت)، بیش از 47 مسئله تجاری (که همگی مورد قبول قوانین بودند) به عنوان مسائل مورد توجه بین اعضای WTO قرار گرفتند.

بسیاری از این مسائل و نگرانی ها مربوط به استفاده یا عدم استفاده از استانداردهای بین المللی می شوند. از آنجا که هماهنگ سازی، معاملات تجاری را تسهیل می سازد، استفاده از استانداردهای بین المللی مربوطه به عنوان ابزاری است برای از بین برد موانع غیر ضروری و ناخواسته. پس افزایش ظرفیت استانداردسازی دارای اهمیت است.

البته کشورهای درحال توسعه باید قادر به تحقق استانداردها باشند. در اینجا نقش زیرساخت های کیفیتی اهمیت می یابد. ممکن است دسترسی به یک محصول محدود شود، نه بخاطر عدم تحقق الزامات استاندارد، بلکه چون نمی تواند صلاحیت خود را (مثلا در یک گواهینامه) نمایش دهد چون دراصل اعتمادی وجود ندارد. شاید چون آزمایشگاه مربوطه تائید شده نباشد، یا شرکت گواهی دهنده شناخته شده نباشد. بنابراین زیرساخت کیفی برای توانایی رقابت کشورهای درحال توسعه مهم می باشد. اعضای سازمان WTO این موضوع را شناسایی کرده اند. تنها یک سال پیش، اعضای WTO از همکاری فنی در زمینه ارزیابی صلاحیت به ویژه برای اتقای زیرساخت های کیفیتی (مانند، آزمایش، گواهی دهی، و تائید) حمایت نمودند. من سازمان ایزو و دیگر شرکت های استانداردسازی که توسعه زیرساخت های کیفیتی کشورهای درحال رشد را به عهده دارند را تشویق می کنم به اطلاع رسانی بپردازند. باید به پروسه های گواهی دهی نیز پرداخته شود. من اخیرا در بازدیدی از یک کارخانه تولید کننده حشره کش از گلها متوجه هزینه های بالا، پیچیدگی ها و چالش هایی درباره اخذ گواهینامه برای محصولات گردیدم.

جان ویلسون

اقتصاد دان ارشد، بانک جهانی

استانداردهای بین المللی برای کشورهای درحال توسعه چه اهمیتی دارند؟

براساس آمار اخیر بانک جهانی که تجدید نظر گردیده، اقتصاد جهانی در سال 2009 2.9% کاهش رشد داشته. علاوه براین کشورهای درحال توسعه در سال 2009 تنها 1.2% رشد داشتند که این میزان در سال 2007 8.1% و درسال 2008 5.9% بود. با خروج چین و هند از این تخمین، محصولات خالص داخلی (GDP) در باقی کشورهای درحال توسعه 1.6% کاهش نشان داد.

این خبر بدنبال پیش بینی سازمان تجارت جهانی بود که میزان تجارت جهانی را در سال 2009 9% کمتر نشان می داد، این شدیدترین کاهش در میزان معاملات تجاری بعد از رکود اقتصادی بزرگ بود.

درمقابل، طی سالهای 1974 تا 2007، زمانی که رشد تجارت جهانی  به نرخ ثابت سالانه 5% رسید، رشد واقعی تولیدات خالص داخلی به میانگین 2.9% در هر سال رسید. نقش تجارت در رشد اقتصاد جهانی حیاتی است و استانداردها بخشی از مجموعه تجارت بین المللی هستند. تحقیق و تحلیل های ما در بانک نشان می دهد که استفاده از استانداردهای هماهنگ بین المللی بطور مشخصی هزینه معاملاتی را کاهش داده و جریان تجارت را گسترش می دهد. این امر از طریق هزینه تولید پایین تر و افزایش گوناگونی بازار صادرات میسر می شود. طبق تحقیق اخیر بانک جهانی، برای مثال، یک افزایش 10درصدی در هماهنگی بین المللی استانداردهای اتحادیه اروپا منجر به 0.2 % افزایش تنوع صادرات محصولات منسوجی آفریقایی می گردد. این تاثیر برای کشورهای با درآمد پائین 50% قویتر است.

کشورهای در حال توسعه بسیار آسیب پذیر هستند و احتمال دارد نتایج منفی شدیدی را در دراز مدت یا کوتاه مدت تجربه کنند. استفاده از استانداردهای بین المللی توسط کشورهای درحال توسعه چگونه آنها را قادر به مشارکت در سیستم تجارت جهانی می سازد؟

فکر می کنم این موضوع دیگری است که در آن «ابتکار استانداردهای جهانی» می تواند در افزایش آگاهی درباره توسعه، استانداردها و رشد تغییر ایجاد کند. طبق موانع فنی بانک جهانی در راه تجارت پایگاه داده ها (دیتابیس) که چندین سال پیش تهیه شده، در زمان سرمایه گذاری برای کسب صلاحیت در الزامات فنی، کشورهای درحال توسعه هزینه بسیار بیشتری را در مقایسه با کشورهای پیشرفته متقبل می شوند.

مثلا شرکت های آفریقای جنوبی با متوسط هزینه 7.65% از کل فروش مواجه هستند، و این میزان به 124% نیز می رسد. براساس تحقیقات بانک جهانی این اختلاف زیاد به اندازه شرکت و تفاوت میزان تولید بستگی دارد  - در اصل کوچک ترین شرکت ها با کمترین میزان تولید عمیق ترین تاثیر را می پذیرند).

در اثبات این موضوع تحقیقات بیشتری که بانک جهانی انجام داده نشان می دهد شرکت هایی که روند آزمایش بر توانایی صادرات آنها اثر گذاشته، سهم صادراتی آنها حدود نه درصد از سایر شرکت ها کمتر است. به همین ترتیب شرکت هایی که در دسترسی به اطلاعات انطباقی درباره یکی یا چند بازار مقصد اصلی خود مشکل دارند 18% فروش کمتری نسبت به شرکت های دیگر دارند.

همان گونه که در نمونه کاری ما راجع به اثرگذاری استانداردهای اتحادیه اروپا بر صنعت صادرات نساجی و البسه در آفریقا نشان داده شده استانداردهای هماهنگ شده بین المللی این اثرات را کم می کنند. ما دریافته ایم که استانداردهای ملی منطبق با استانداردهای ایزو قدرت صادرات محصول را در آفریقا افزایش داده.

با احترام به کشورهای توسعه یافته، باید درجهت هماهنگ سازی استانداردها با نرم (norm) بین المللی کوشید. مجددا مفهوم یک «ابتکار استاندارهای جهانی» که من شروع به کنکاش آن کرده ام می تواند حمایت کننده این موضوعات باشد.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :  • مزایای اخذ ایزو 9001
    مزایای اخذ ایزو 9001,مزایای گواهینامه ایزو 9001,مزایای پیاده سازی ایزو 9001,ایزو 9001,مزایای ISO 9001,اخذ ایزو 9001,

آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا